TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-24BN
DJT14F25-24BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-24BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
DJT14F25-24BN.pdf
Availability of DJT14F25-24BN
QUANTITY
DJT14F25-24BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-24BN
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-24BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-24BN
Related LinksDJT14F, DJT14F25-24BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-24BN Details Description
Related parts for DJT14F25-24BN
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE ASSY EXT MCF4700 RX 3.00 M datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf