TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-4HB-LC
DJT14F25-4HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-4HB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN
Datasheet Download
DJT14F25-4HB-LC.pdf
Availability of DJT14F25-4HB-LC
QUANTITY
DJT14F25-4HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-4HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-4HB-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-4HB-LC
Related LinksDJT14F2, DJT14F25-4HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-4HB-LC Details Description
Related parts for DJT14F25-4HB-LC
SWITCH PUSH DPDT 0.2A 14V datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS STR .050" GOL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MI-2 S/R WTB IDT REC 12CK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf