TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-61PN
DJT14F25-61PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-61PN
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F25-61PN.pdf
Availability of DJT14F25-61PN
QUANTITY
DJT14F25-61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-61PN
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-61PN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-61PN
Related LinksDJT14F, DJT14F25-61PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-61PN Details Description
Related parts for DJT14F25-61PN
CONN COVER IDT STRAIN RELIEF datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SNGL/DL SYNC LGA datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20VMFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 2.25 INC datasheet.pdf