TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E11-98PN
DJT16E11-98PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E11-98PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E11-98PN.pdf
Availability of DJT16E11-98PN
QUANTITY
DJT16E11-98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E11-98PN
Internal Part NumberEIS-DJT16E11-98PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E11-98PN
Related LinksDJT16E, DJT16E11-98PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E11-98PN Details Description
Related parts for DJT16E11-98PN
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 1206 datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 10" YEL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LAMPLENS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C/R SHROUD PRESS-IN A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 100W datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf