TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-18JA-LC
DJT16E15-18JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-18JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
DJT16E15-18JA-LC.pdf
Availability of DJT16E15-18JA-LC
QUANTITY
DJT16E15-18JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-18JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-18JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-18JA-LC
Related LinksDJT16E15, DJT16E15-18JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-18JA-LC Details Description
Related parts for DJT16E15-18JA-LC
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 700MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
CONN 2.50MM WTB HSG 4 CIRC datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf