TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-35JN-LC
DJT16E15-35JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-35JN-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT
Datasheet Download
DJT16E15-35JN-LC.pdf
Availability of DJT16E15-35JN-LC
QUANTITY
DJT16E15-35JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-35JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-35JN-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-35JN-LC
Related LinksDJT16E15, DJT16E15-35JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-35JN-LC Details Description
Related parts for DJT16E15-35JN-LC
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABINET STEEL 16.7X72.1X72.1 GRY datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 450MA 1.98 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf