TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-97AN
DJT16E15-97AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-97AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DJT16E15-97AN.pdf
Availability of DJT16E15-97AN
QUANTITY
DJT16E15-97AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-97AN
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-97AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-97AN
Related LinksDJT16E, DJT16E15-97AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-97AN Details Description
Related parts for DJT16E15-97AN
IC REG LDO 5V 0.25A DDPAK datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3-1/4 24V WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf