TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-97JA
DJT16E15-97JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-97JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E15-97JA.pdf
Availability of DJT16E15-97JA
QUANTITY
DJT16E15-97JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-97JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-97JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-97JA
Related LinksDJT16E, DJT16E15-97JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-97JA Details Description
Related parts for DJT16E15-97JA
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 12.2UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 32 POS SMD datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 20A TO220 datasheet.pdf