TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-97PA
DJT16E15-97PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-97PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E15-97PA.pdf
Availability of DJT16E15-97PA
QUANTITY
DJT16E15-97PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-97PA
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-97PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-97PA
Related LinksDJT16E, DJT16E15-97PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-97PA Details Description
Related parts for DJT16E15-97PA
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.8A 6-WLCSP datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 4.4X2.1" datasheet.pdf
RES SMD 5.42KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf