TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26HA-LC
DJT16E17-26HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
DJT16E17-26HA-LC.pdf
Availability of DJT16E17-26HA-LC
QUANTITY
DJT16E17-26HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26HA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26HA-LC
Related LinksDJT16E17, DJT16E17-26HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26HA-LC Details Description
Related parts for DJT16E17-26HA-LC
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC ARM9 MCU 208MHZ 320-LFBGA datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 15.75"L X 5.91"W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
LOW PROFILE .100" SHRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf