TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26HN
DJT16E17-26HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E17-26HN.pdf
Availability of DJT16E17-26HN
QUANTITY
DJT16E17-26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26HN
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26HN
Related LinksDJT16E, DJT16E17-26HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26HN Details Description
Related parts for DJT16E17-26HN
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 900V DO-9 datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 630NM 28V datasheet.pdf
RES 45K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf