TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26PB-LC
DJT16E17-26PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
DJT16E17-26PB-LC.pdf
Availability of DJT16E17-26PB-LC
QUANTITY
DJT16E17-26PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26PB-LC
Related LinksDJT16E17, DJT16E17-26PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26PB-LC Details Description
Related parts for DJT16E17-26PB-LC
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 909 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-22 AWG GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf