TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26SA-LC
DJT16E17-26SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT
Datasheet Download
DJT16E17-26SA-LC.pdf
Availability of DJT16E17-26SA-LC
QUANTITY
DJT16E17-26SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26SA-LC
Related LinksDJT16E17, DJT16E17-26SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26SA-LC Details Description
Related parts for DJT16E17-26SA-LC
TVS DIODE 3VWM 10.5VC SOT553 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 800 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28TSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
ER 4C 4#16S SKT PLUG datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf