TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-26SN-LC
DJT16E17-26SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-26SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT
Datasheet Download
DJT16E17-26SN-LC.pdf
Availability of DJT16E17-26SN-LC
QUANTITY
DJT16E17-26SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-26SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-26SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-26SN-LC
Related LinksDJT16E17, DJT16E17-26SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-26SN-LC Details Description
Related parts for DJT16E17-26SN-LC
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 0.2" 30 POS datasheet.pdf
CONN ECONOSEAL RCPT/CAP 8POS GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf