TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-35JA
DJT16E17-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E17-35JA.pdf
Availability of DJT16E17-35JA
QUANTITY
DJT16E17-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-35JA
Related LinksDJT16E, DJT16E17-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-35JA Details Description
Related parts for DJT16E17-35JA
TRANS PNP 10V 0.5A MINI-3P datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL-LATCHING HDR datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.17A datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf