TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-35SC
DJT16E17-35SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E17-35SC.pdf
Availability of DJT16E17-35SC
QUANTITY
DJT16E17-35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-35SC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-35SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-35SC
Related LinksDJT16E, DJT16E17-35SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-35SC Details Description
Related parts for DJT16E17-35SC
CONN RECEPT/CAP 9POS .140MATE datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M5 1MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.60A 6V CHIP 1812 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 0.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 45 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf