TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-8HC
DJT16E17-8HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-8HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E17-8HC.pdf
Availability of DJT16E17-8HC
QUANTITY
DJT16E17-8HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-8HC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-8HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-8HC
Related LinksDJT16E, DJT16E17-8HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-8HC Details Description
Related parts for DJT16E17-8HC
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG27/7CRO OVERM CA datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASABLE 7.4" datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf