TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E17-8PA-LC
DJT16E17-8PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E17-8PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN
Datasheet Download
DJT16E17-8PA-LC.pdf
Availability of DJT16E17-8PA-LC
QUANTITY
DJT16E17-8PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E17-8PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E17-8PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E17-8PA-LC
Related LinksDJT16E1, DJT16E17-8PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E17-8PA-LC Details Description
Related parts for DJT16E17-8PA-LC
DEKAFIX GW 5 MARKED 179 50/CD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP MOISTURE R datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf