TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E19-11AN
DJT16E19-11AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E19-11AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16E19-11AN.pdf
Availability of DJT16E19-11AN
QUANTITY
DJT16E19-11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E19-11AN
Internal Part NumberEIS-DJT16E19-11AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E19-11AN
Related LinksDJT16E, DJT16E19-11AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E19-11AN Details Description
Related parts for DJT16E19-11AN
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8CDIP datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 3/16" datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
025 G 4POS CAP W TO W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FUSE CERM 160MA 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SEIZER 6 STRAIGHT CUT 42HV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf