TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E19-32HN
DJT16E19-32HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E19-32HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E19-32HN.pdf
Availability of DJT16E19-32HN
QUANTITY
DJT16E19-32HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E19-32HN
Internal Part NumberEIS-DJT16E19-32HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E19-32HN
Related LinksDJT16E, DJT16E19-32HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E19-32HN Details Description
Related parts for DJT16E19-32HN
LED RED T1 3/4 5V PANEL MNT datasheet.pdf
IC DUAL PWR SUPPLY MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.2UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
LEVEL TERMINAL BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY HARDWARE PACK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf