TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11PC-LC
DJT16E21-11PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16E21-11PC-LC.pdf
Availability of DJT16E21-11PC-LC
QUANTITY
DJT16E21-11PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11PC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11PC-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-11PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11PC-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-11PC-LC
CONN HOOD TOP ENTRY SZ7 PG29 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 4B 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf