TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11SB
DJT16E21-11SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E21-11SB.pdf
Availability of DJT16E21-11SB
QUANTITY
DJT16E21-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11SB
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11SB
Related LinksDJT16E, DJT16E21-11SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11SB Details Description
Related parts for DJT16E21-11SB
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5951MF-1.8 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 64POS datasheet.pdf