TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-16JC-LC
DJT16E21-16JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-16JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
DJT16E21-16JC-LC.pdf
Availability of DJT16E21-16JC-LC
QUANTITY
DJT16E21-16JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-16JC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-16JC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-16JC-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-16JC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-16JC-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-16JC-LC
SWITCH ROLL SPDT 10A .187QC 250V datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 240W OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CRYSTAL 22.118400 MHZ datasheet.pdf
1800UF 200V 35X45MM 85C 5000H datasheet.pdf