TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-41AN
DJT16E21-41AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-41AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT16E21-41AN.pdf
Availability of DJT16E21-41AN
QUANTITY
DJT16E21-41AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-41AN
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-41AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-41AN
Related LinksDJT16E, DJT16E21-41AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-41AN Details Description
Related parts for DJT16E21-41AN
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 2 STAGE WIRE 2A datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf