TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-41HA
DJT16E21-41HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-41HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E21-41HA.pdf
Availability of DJT16E21-41HA
QUANTITY
DJT16E21-41HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-41HA
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-41HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-41HA
Related LinksDJT16E, DJT16E21-41HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-41HA Details Description
Related parts for DJT16E21-41HA
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM25G/AE25M/X datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 42POS GOLD datasheet.pdf
WIRE MANAGEMENT BAR KIT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf