TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-41JN-LC
DJT16E21-41JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-41JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
DJT16E21-41JN-LC.pdf
Availability of DJT16E21-41JN-LC
QUANTITY
DJT16E21-41JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-41JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-41JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-41JN-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-41JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-41JN-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-41JN-LC
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf