TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-41PA
DJT16E21-41PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E21-41PA.pdf
Availability of DJT16E21-41PA
QUANTITY
DJT16E21-41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-41PA
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-41PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-41PA
Related LinksDJT16E, DJT16E21-41PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-41PA Details Description
Related parts for DJT16E21-41PA
RES SMD 15.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTO MEM 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLTAGE OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
BUSS BLCK WAS PDA4M102062 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf