TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-21AC
DJT16E23-21AC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-21AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
DJT16E23-21AC.pdf
Availability of DJT16E23-21AC
QUANTITY
DJT16E23-21AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-21AC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-21AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-21AC
Related LinksDJT16E, DJT16E23-21AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-21AC Details Description
Related parts for DJT16E23-21AC
CONN HEADER 10POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE SMA RA-SMA JACK RG-142 24" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41 datasheet.pdf
IC MISER/OSC/IF AMP/PLL VQFN-48 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 930VAC QC TER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 40V TO277A datasheet.pdf