TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-21BB
DJT16E23-21BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-21BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-21BB.pdf
Availability of DJT16E23-21BB
QUANTITY
DJT16E23-21BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-21BB
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-21BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-21BB
Related LinksDJT16E, DJT16E23-21BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-21BB Details Description
Related parts for DJT16E23-21BB
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 2.5A TO3P3 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf