TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-21BD
DJT16E23-21BD picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-21BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-21BD.pdf
Availability of DJT16E23-21BD
QUANTITY
DJT16E23-21BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-21BD
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-21BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-21BD
Related LinksDJT16E, DJT16E23-21BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-21BD Details Description
Related parts for DJT16E23-21BD
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf