TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-21JN
DJT16E23-21JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-21JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E23-21JN.pdf
Availability of DJT16E23-21JN
QUANTITY
DJT16E23-21JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-21JN
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-21JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-21JN
Related LinksDJT16E, DJT16E23-21JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-21JN Details Description
Related parts for DJT16E23-21JN
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE 1.5A 40 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-TQFN datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-OF-3 US8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W +/-12VOUT DUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf