TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-53HN
DJT16E23-53HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E23-53HN.pdf
Availability of DJT16E23-53HN
QUANTITY
DJT16E23-53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-53HN
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-53HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-53HN
Related LinksDJT16E, DJT16E23-53HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-53HN Details Description
Related parts for DJT16E23-53HN
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.65A 55 MOHM TH datasheet.pdf