TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-53JA
DJT16E23-53JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-53JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E23-53JA.pdf
Availability of DJT16E23-53JA
QUANTITY
DJT16E23-53JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-53JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-53JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-53JA
Related LinksDJT16E, DJT16E23-53JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-53JA Details Description
Related parts for DJT16E23-53JA
IDC CABLE - MDH36K/MC37M/MDH36K datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.62"L X 2.62"W datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf