TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-53JC
DJT16E23-53JC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-53JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E23-53JC.pdf
Availability of DJT16E23-53JC
QUANTITY
DJT16E23-53JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-53JC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-53JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-53JC
Related LinksDJT16E, DJT16E23-53JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-53JC Details Description
Related parts for DJT16E23-53JC
INSERT FEMALE 24POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R PAR 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.88KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER 16SO datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 983 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf