TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-53PD-LC
DJT16E23-53PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-53PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Datasheet Download
DJT16E23-53PD-LC.pdf
Availability of DJT16E23-53PD-LC
QUANTITY
DJT16E23-53PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-53PD-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-53PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-53PD-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-53PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-53PD-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-53PD-LC
DIP CABLE - HDP40H/AE40M/HDP40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf