TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55HB
DJT16E23-55HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E23-55HB.pdf
Availability of DJT16E23-55HB
QUANTITY
DJT16E23-55HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55HB
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55HB
Related LinksDJT16E, DJT16E23-55HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55HB Details Description
Related parts for DJT16E23-55HB
PJ50 JUNIOR DUTY FLEX EYE 8" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SITE LICENSE FIR FILTER GEN ECP2 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
ABS SWITCH ST SPDT ROLLER datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf