TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55HD-LC
DJT16E23-55HD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55HD-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DJT16E23-55HD-LC.pdf
Availability of DJT16E23-55HD-LC
QUANTITY
DJT16E23-55HD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55HD-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55HD-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55HD-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-55HD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55HD-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-55HD-LC
CONN STRAIN RELIEF COVER 14POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING 26AWG #10 YLW/BLK datasheet.pdf
FILTER FAN BLACK datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 4CH 100LBGA datasheet.pdf
IC FLASH SER 8MB 50MHZ SPI 8TDFN datasheet.pdf