TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55PN
DJT16E23-55PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E23-55PN.pdf
Availability of DJT16E23-55PN
QUANTITY
DJT16E23-55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55PN
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55PN
Related LinksDJT16E, DJT16E23-55PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55PN Details Description
Related parts for DJT16E23-55PN
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.175" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 460MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 7.7NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf