TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-19AC
DJT16E25-19AC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-19AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
DJT16E25-19AC.pdf
Availability of DJT16E25-19AC
QUANTITY
DJT16E25-19AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-19AC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-19AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-19AC
Related LinksDJT16E, DJT16E25-19AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-19AC Details Description
Related parts for DJT16E25-19AC
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 56-SSOP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf