TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-19HC
DJT16E25-19HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-19HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E25-19HC.pdf
Availability of DJT16E25-19HC
QUANTITY
DJT16E25-19HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-19HC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-19HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-19HC
Related LinksDJT16E, DJT16E25-19HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-19HC Details Description
Related parts for DJT16E25-19HC
CONN HEADER RT/A .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 1550UF 150V SCREW datasheet.pdf
RELAY UNIT 61F datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 12NS 100QFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf