TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-19JA-LC
DJT16E25-19JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-19JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DJT16E25-19JA-LC.pdf
Availability of DJT16E25-19JA-LC
QUANTITY
DJT16E25-19JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-19JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-19JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-19JA-LC
Related LinksDJT16E25, DJT16E25-19JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-19JA-LC Details Description
Related parts for DJT16E25-19JA-LC
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 820K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.021A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf