TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-19JA
DJT16E25-19JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E25-19JA.pdf
Availability of DJT16E25-19JA
QUANTITY
DJT16E25-19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-19JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-19JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-19JA
Related LinksDJT16E, DJT16E25-19JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-19JA Details Description
Related parts for DJT16E25-19JA
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 506.1VC SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LIN FAIL-SAFE 24-HTSSOP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 22POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CABLE PLUG 8POLE datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
1000UF 250V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf