TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-24AN
DJT16E25-24AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-24AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
DJT16E25-24AN.pdf
Availability of DJT16E25-24AN
QUANTITY
DJT16E25-24AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-24AN
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-24AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-24AN
Related LinksDJT16E, DJT16E25-24AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-24AN Details Description
Related parts for DJT16E25-24AN
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 30POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
STD-TIMER GEH 8P datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf