TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-24JN
DJT16E25-24JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-24JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E25-24JN.pdf
Availability of DJT16E25-24JN
QUANTITY
DJT16E25-24JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-24JN
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-24JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-24JN
Related LinksDJT16E, DJT16E25-24JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-24JN Details Description
Related parts for DJT16E25-24JN
CONN HEADER 3POS .100" STR TIN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 67A TO-247 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf