TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-24SB
DJT16E25-24SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-24SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E25-24SB.pdf
Availability of DJT16E25-24SB
QUANTITY
DJT16E25-24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-24SB
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-24SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-24SB
Related LinksDJT16E, DJT16E25-24SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-24SB Details Description
Related parts for DJT16E25-24SB
RES SMD 1.8 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf