TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-29HC-LC
DJT16E25-29HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-29HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
DJT16E25-29HC-LC.pdf
Availability of DJT16E25-29HC-LC
QUANTITY
DJT16E25-29HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-29HC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-29HC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-29HC-LC
Related LinksDJT16E25, DJT16E25-29HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-29HC-LC Details Description
Related parts for DJT16E25-29HC-LC
CAP CER 330PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 PLUG R/A 75 OHM IDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf