TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-29JN
DJT16E25-29JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-29JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E25-29JN.pdf
Availability of DJT16E25-29JN
QUANTITY
DJT16E25-29JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-29JN
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-29JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-29JN
Related LinksDJT16E, DJT16E25-29JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-29JN Details Description
Related parts for DJT16E25-29JN
IC REG LDO -6V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM 11.5VC SOT553 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 6POS datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STK P 50OHM 200CM datasheet.pdf