TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-29SN-LC
DJT16E25-29SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-29SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
DJT16E25-29SN-LC.pdf
Availability of DJT16E25-29SN-LC
QUANTITY
DJT16E25-29SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-29SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-29SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-29SN-LC
Related LinksDJT16E25, DJT16E25-29SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-29SN-LC Details Description
Related parts for DJT16E25-29SN-LC
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ELECTRODE HOLDER 3POLES datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 155MA 650 MOHM datasheet.pdf