TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-4SA
DJT16E25-4SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-4SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E25-4SA.pdf
Availability of DJT16E25-4SA
QUANTITY
DJT16E25-4SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-4SA
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-4SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-4SA
Related LinksDJT16E, DJT16E25-4SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-4SA Details Description
Related parts for DJT16E25-4SA
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 464 OHM 1206 datasheet.pdf
QSFP MM50 OM3 ASSY OFNP datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf