TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-61BC
DJT16E25-61BC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-61BC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
DJT16E25-61BC.pdf
Availability of DJT16E25-61BC
QUANTITY
DJT16E25-61BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-61BC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-61BC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-61BC
Related LinksDJT16E, DJT16E25-61BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-61BC Details Description
Related parts for DJT16E25-61BC
FIXED IND 270NH 650MA 320 MOHM datasheet.pdf
TRANSCEIVER PHOTOLINK datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 16BIT USB 32TQFP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 100MM M8 datasheet.pdf
.250 SGL TAB 1 HOLE 90/VERT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
LCD TFT 3.7" 640X480 VGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.8A 144 MOHM datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 3CGRN datasheet.pdf